Zespół Szkolno-Przedszkolny

ZAJĘCIA W OŚRODKU EDUKACYJNO-MUZEALNYM W BRZEŹNIE

ŻEBY CHRONIĆ, TRZEBA POZNAĆ

Korzystają z pięknej jesiennej pogody, w dniu 18 października 2021 r. grupa naszych członków Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody (z klas 7 i 8) wzięła udział w zajęciach w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym w Brzeźnie. Warsztaty te zaplanowane były w ramach realizacji projektu edukacji ekologicznej "ŻEBY CHRONIĆ, TRZEBA POZNAĆ".

Czytając informacje o terenach naszej najbliższej okolicy, dowiadujemy się:

Ośrodek znajduje się w Brzeźnie (gmina Dorohusk) na terenie Chełmskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, w pobliżu rezerwatu torfowiskowego „Brzeźno” – jednego z trzech unikalnych w skali Europy torfowisk położonych w Chełmskim Parku Krajobrazowym. Swój niepowtarzalny charakter obszar ten zawdzięcza występowaniu obok siebie mozaiki ekosystemów torfowiskowych i kserotermicznych wytworzonych na podłożu kredowym. Wartość tych terenów dodatkowo potwierdza fakt zachodzenia na siebie kilku form ochrony przyrody: rezerwatu, parku krajobrazowego oraz obszarów Natura 2000: specjalnego obszaru ochrony siedlisk „Torfowiska Chełmskie” i obszaru specjalnej ochrony ptaków „Chełmskie Torfowiska Węglanowe”. (https://parki.lubelskie.pl/parki-krajobrazowe/osrodek-edukacyjno-muzealny-w-brzeznie/o-osrodku).

Ważnym zatem jest, aby poznawać przyrode zaczynając od poznawania tego co jest najbliżej nas, a jest cenne i unikatowe w skali Europy i świata.

W trakcie zajęć uczestnicy przypomnieli sobie informacje na temat form ochrony przyrody w Polsce, jakie formy ochrony występuja na terenie naszego województwa i gminy. Prowadzący wskazali na obszary torfowisk weglanowych jako miejsc unikatowych, bogatych w charakterystyczne gatunki roslin i zwierząt. Niestety tereny te narażone są na zanikanie, ze względu na sukcesję ekologiczną (przyczyny naturalne), ale także niekontrolowaną działalność człowieka i nastepujące w związku z tym zmiany klimatyczne i hydrologiczne.

W drugiej części zajęć uczestnicy mogłi wiadomości sprawdzić na ścieżce dydaktycznej "MOTYLOWE ŁĄKI"