Narodowe Czytanie

„Narodowe Czytanie” jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.  W sobotę, 9 września 2023 roku, Para Prezydencka zainaugurowała Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, najbardziej znanej powieści tej autorki, która wydana została w 1888 roku. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów.

W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

W naszej szkole „Narodowe Czytanie” odbyło się 14 września. Zostało zorganizowane we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Dorohusku. Fragmenty utworu E. Orzeszkowej społeczności szkolnej prezentowali zaproszeni goście,  dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz uczniowie.