OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W ZSO W DOROHUSKU

1 marca 1951r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie po pokazowym procesie zostało rozstrzelanych siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. To dlatego od 2011r. 1 marca jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - data uczczenia tego komunistycznego mordu.

Co roku w całym kraju jest organizowanych wiele wydarzeń [ marsze, biegi, msze, akademie, odczyty, spotkania i rekonstrukcje ] , które mają na celu propagowanie prawdziwej wiedzy,ba wyciągnięcie jej ze społecznego niebytu, o żołnierzach podziemia niepodległościowego. Warto dodać, że jednym z nich może być Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „ Tropem Wilczym”. W ostatnią niedzielę lutego odbyła się właśnie piąta edycja. Do projektu zgłosiło się i pobiegło prawie 65 tysięcy uczestników w 250 miastach, również z zagranicy. Dużą wartością tego wydarzenia jest jego oddolny charakter. Pięć lat temu było 30 uczestników, dziś 65 tysięcy – jest więc zapotrzebowanie w społeczeństwie na taką formę nowoczesnego patriotyzmu. Wspaniale niesie tę ideę polska młodzież.

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Dorohusku kolejny raz włączył się w te państwowe święto. Staraniem dyrekcji szkoły, młodzieży Samorządu Uczniowskiego gimnazjum i nauczycieli udało się należycie uczcić Naszych Niezłomnych Bohaterów. W środę 1 marca 2017r. Miała miejsce piękna wzruszająca uroczystość. W asyście pocztu sztandarowego szkoły, zaproszonych gości: księdza prałata Ryszarda Winiarskiego, wójta gminy Dorohusk Wojciecha Sawy, komendanta GPK ppłk. Andrzeja Bieleckiego i aspiranta sztabowego Artura Dzieńkowskiego w zastępstwie komendanta miejscowego komisariatu policji Jarosława Stopy oraz wszystkich uczniów i nauczycieli przedstawiono montaż słowno – muzyczny o walce cierpieniu i losie żołnierzy polskiego podziemia tzw. II konspiracji.

W rolę narratorów przedstawienia wcielili się uczniowie kl. IIIc Dominika Grzywna i Paweł Kulik Niczym wprawni dziennikarze i aktorzy ukazywali, a nieraz tłumaczyli młodej części publiczności meandry sytuacji politycznej w okupowanej Polsce z lat 1939 – 1963. Jakub Latos z kl. IIb odpowiadał za dźwięk i obraz i wywiązał się znakomicie. Zgromadzeni na hali widowiskowo – sportowej ZSO w Dorohusku widzowie mogli wysłuchać utwory patriotycznego rocka, regge, hip-hopu. Tematyka Żołnierzy Wyklętych jest bardzo popularna obecnie w pop kulturze. Mocne, piękne i wzruszające nuty grającej przecież ostry rock grupy Forteca przyprawiały o dreszcze [ zespół Forteca wykorzystuje w twórczości wiersze m.in. K.K.Baczyńskiego,T.Gajcego i innych rodzimych twórców – tworząc przepiękne kompozycje] . Uzupełniały je kawałki znanych raperów Tadka i Evtisa, regge Kasi Malejonek. Wykorzystano teksty Norberta „Smoły” Smolińskiego oraz wiersze K.K.Baczyńskiego i nieznanych autorów. Nie mogło zabraknąć muzyki i tekstów kultowego barda Jacka Kaczmarskiego. W interpretację ich wierszy wcielili się uczniowie klas gimnazjalnych: Rebeka Andryszczuk, Łukasz Sergijuk, Dawid Masełko z Ib, Ola Sergijuk, Kuba Stopa z IIIc, Ola Sieniawska, Mateusz Hajduk z IIIa i Klaudia Szulgacz z kl. IIIb. Było co posłuchać, bo młodzież idealnie wczuła się w nastrój i klimat tamtych czasów. Ukazali nam walkę z obcą okupacją jaką prowadzili mjr. Zygmunt Szendzielarz „ Łupaszka”, kpt. Stanisław Sojczyński „Warszyc”, Danuta Siedzikówna „Inka” i inni, przejmująco recytując o nich wiersze czy czytając wspomnienia. Slajdy, filmy i efekty specjalne do słów uczniów, które prezentował nam Kuba Latos dopełniały całość. Z inicjatywy nauczyciela historii Dariusz Prusa dodatkowo przygotowano wystawę na holu szkoły - „Żołnierze Wyklęci Niezłomni 1944 – 1956”. Wykorzystano m.in. materiały we współpracy z lubelskim oddziałem IPN-u i Strażą Graniczną. W pracach pomagały uczennice kl. IIb Aleksandra Ostasz, Julia Czyżewska, Daria Gołębiowska oraz Natalia Ulewicz i Magda Kozak z IIIc. One również pracowały nad dekoracją hali na czas uroczystości pod opieką pani Doroty Ożóg. Uroczystą akademię zakończyło krótkie wystąpienie osoby odpowiedzialnej za całość obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dariusz Prus uzasadnił dlaczego w tym roku wyeksponowano na dekoracji sylwetkę jednego z „wyklętych” kpt. Stanisława Sojczyńskiego ps.”Warszyc”. Może on być szczególnie bliski nauczycielom, bo sam był przedwojennym nauczycielem języka polskiego. Chciał uczyć młodzież. Wojna zmusiła go jako patriotę do bronienia ojczyzny. Charakteryzowała go postawa niezłomna. Ojcowski dla swoich żołnierzy, bezlitosny dla wrogów Naszej Ojczyzny. Prosty człowiek, dbający o treść i formę swojej walki z komunistycznym zniewoleniem. Razem ze swoimi „chłopakami od Warszyca” bohater ziemi radomszczańskiej. W polskich lasach marzył do końca o wolnej Polsce. Zdradzony, przeszedł w UB brutalne śledztwo, nie błagał o litość, nigdy się nie złamał i jak sam mówił „ na kolanach tylko przed Bogiem”. Żołnierz Virtuti Militari, zamordowany przez komunistycznych siepaczy w lutym 1947r. w wieku 37 lat. Pośmiertnie mianowany do stopnia generała brygady. Takie sylwetki warto pokazywać i dawać za przykład młodzieży.

Druga część uroczystości to Bieg Pamięci. Około 100 uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej w Dorohusku pobiegło spod hali sportowej ulicami Szkolną, Polną, 22 Lipca{ o zgrozo!}, Ogrodowa, 1 Maja, Nadrzeczną i znowu Szkolną by finiszować pod halą. Dla ciekawości – pierwszy wbiegł na metę Jakub Mil z IIIc. Uczniom towarzyszyli odpowiedzialni za tę część imprezy nauczyciele wychowania fizycznego. Drugi rok z rzędu biegł nasz ks.wikariusz Michał Szuba. No i jedyna nauczycielka pani Joanna Koguciuk. Nasz mały hołd dla Nich. Dystans symboliczny 1963 metrów. To rok śmierci ostatniego w walce żołnierza wyklętego Józefa Franczaka, którego komuniści zabili w obławie niedaleko Piask. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM.