Kurs przybocznych i zastępowych

KURS PRZYBOCZNYCH I ZASTĘPOWYCH "OGNIWO"

W dniach 08 – 09 lutego  oraz 15 – 16 marca odbyły się  dwa modułu kursu przybocznych i zastępowych  "OGNIWO" w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kamieniu. Był to pierwszy taki kurs  zorganizowany dla harcerzy naszego Hufca Chełm.

Celem kursu było przygotowanie harcerzy do pełnienia funkcji zastępowego i przybocznego cechującego się odpowiedzialnością za swoje czyny, zaradnością, kierującego się wartościami harcerskimi w swoim życiu i starającego się być autorytetem dla swoich podopiecznych.

W kursie wzięło udział  łącznie 37 harcerzy z drużyn: 4 DH „Skapirzaki” z Dubienki, DH „Wojsława”, 13DH SP Kamień, DH „Bagienne Żurawie” z Urszulina, 8DH „Niewidzialne dłonie”, DH „8WIR”, 14 DH SP4 Chełm. Nad harcerzami czuwał zespół szkoleniowy Komendy Hufca Chełm w składzie: pwd. Aneta Błaszczuk – komendant kursu, pwd. Dorota Ulanicka – zastępca komendanta, dh. Katarzyna Skrzypek- sekretarz, pwd. Monika Szlagowska – członek, dh Radosław Łopuszyński – członek, dh Joanna Wojciszko, dh Michał Moryl.

Ciekawie przeprowadzone zajęcia pod okiem instruktorów  obejmowały następującą tematykę: Komendant Hufca Chełm hm. Ryszard Nagrodzki  omówił rolę i misję ZHP w systemie wychowawczym oraz opowiedział o hufcu jako wspólnocie. Pwd. Aneta Błaszczuk przeprowadziła zajęcia dotyczące komunikacji interpersonalnej, obrzędowości, metody  harcerskiej  oraz  ukazała metodykę na poszczególnych  grupach wiekowych. Dodatkowo przeprowadziła zajęcia: przyboczny prawą ręką drużynowego i przejmowanie drużyny. Harcerze poznali zasady dobrej zbiórki.

Pwd. Dorota Ulanicka – omówiła  umundurowanie,  symbolikę harcerską oraz sztukę motywacji.  Pwd. Monika Szlagowska - miejsce statutu i regulaminów w pracy z drużyną oraz przy współpracy dh Michała Moryla i dh Radosława Łopuszyńskiego pokazany był ciąg wychowawczy,  dzięki któremu harcerze mogli poznać zasady i tajniki oraz przećwiczyć musztrę,  mogli też odnaleźć się na zajęciach z terenoznawstwa -  pracy z busolą i kompasem.

Harcerze spotkali się z przedstawicielem Policji asp. szt. Jackiem Nowosadem, który zapoznał naszych członków z funkcjonowaniem numerów alarmowych, ich używania oraz rodzajem i sposobem rozpoznawania narkotyków, jak też konsekwencji ich posiadania i zażywania.

Wieczorem, przy ognisku harcerze wspólnie pląsali i śpiewali harcerskie piosenki.

W dniach 15 – 16 marca odbył się drugi moduł kursu przybocznych i zastępowych  "OGNIWO" w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kamieniu.

W kursie wzięło udział  łącznie 36 harcerzy z drużyn: 4 DH „Skapirzaki” z Dubienki, DH „Wojsława”, 13DH SP Kamień, DH „Bagienne Żurawie”z Urszulina, 8DH „Niewidzialne dłonie”, DH „8WIR”, 14 DH SP4 Chełm.

Nad harcerzami czuwał zespół szkoleniowy Komendy Hufca Chełm w składzie: pwd. Aneta Błaszczuk – komendant kursu, pwd. Dorota Ulanicka – zastępca komendanta, dh. Katarzyna Skrzypek- sekretarz,  dh Joanna Wojciszko, pwd Monika Studzińska, hm Jerzy Krawczyk.

Harcerze wspólnie spędzili czas poznając historię ZHP opowiedzianą przez hm Jerzego Krawczyka. Na zajęciach dotyczących Poczty Harcerskiej PH 165 Chełm poznali historię poczty Polskiej, mogli zaprojektować własne kartki pocztowe, oglądali znaczki.

Mogli też odnaleźć się na zajęciach z terenoznawstwa pracując z kompasem.

Uczyli się planowania własnego rozwoju, poznali formy pracy drużyny harcerskiej i mogli niektóre z nich przećwiczyć. Mile spędzili czas wykonując pacynki do bajek, które samodzielnie ułożyli i zaprezentowali jako teatrzyk kukiełkowy.  Stworzyli program biwaku i akcji zarobkowej. Uczyli się projektowania  zadań zespołowych i tworzyli do nich własne harmonogramy działań. Wspólnie oceniali zadania wskazując mocne ich i słabe strony. Poznali zasady akcji naporowej oraz rozmawiali na temat w jaki sposób każda drużyna powinna zdobywać sojuszników.

Wieczorem Przyrzeczenie Harcerskie złożyli harcerze z 13 DH „Strażnicy Polnego Kamienia”  z Kamienia, którzy dzielnie przeszli przygotowane dla nich próby.

Noc spędzili na wspólnym oglądaniu filmu „Czarne stopy”.

Wszyscy uczestnicy kursu zdobyli patenty przybocznego i zastępowego a zdobytą wiedzą podzielą się w swoich drużynach niosąc im dobry przykład i chęć wspólnego działania dla dobra innych.

Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kamieniu, mgr Dorocie Adamczyk za gościnę  i stworzoną dla nas miłą atmosferę. Mamy nadzieję, że w gościnnych progach tej szkoły  zawitamy ponownie.

Wzbogaceni o nowe doświadczenia żegnamy się harcerskim pozdrowieniem:

Czuwaj!

Komendantka kursu: pwd. Aneta Błaszczuk